środa, 21 maja 2008

Ludzie - Erich von DänikenTak w serii artykułów o ludziach, zacznę od człowieka, którego książki, lub inspirowane jego hipotezami wydawnictwa, miały chyba największy wpływ na młody organizm :).

Wiele tysięcy lat temu na Ziemi zwanej Niebieską Planetą lądują przybysze z odległej planety Des rządzonej przez Wielki Mózg. Ich zadanie to przyspieszenie rozwoju biologicznego i cywilizacyjnego prymitywnych istot zamieszkujących Ziemię. Wyprawą dowodzi piękna i odważna Ais - ona i jej zespół zrobią wszystko by ich pokojowa misja powiodła się. Wkrótce jednak będą musieli zdać sobie sprawę, że największe niebezpieczeństwa czyhające na nich na prymitywnej planecie pochodzą tylko tam skąd sami przybyli - z bezkresów kosmosu. Tylko czy wtedy nie będzie już za późno.... cykl komiksów AIS (teraz wydane jako 2 częściowy zeszyt w twardej oprawie EKSPEDYCJA)


Erich von Däniken (ur. 14 kwietnia 1935 w Zofingen) to szwajcarski pisarz i publicysta, autor teorii wpływu istot pozaziemskich na życie ludzi w czasach przedhistorycznych (tzw. paleoastronautyka).

Od 1968 roku wydawał książki (ogółem prawie 30 pozycji), w których sugeruje, że Ziemia była wcześniej odwiedzana przez kosmitów, po których ciągle pozostały ślady. Autor zauważa, że wiele budowli i znalezisk, pochodzących z dawnych epok, nie mogło być wykonanych przy znanej ówcześnie technice, co sugeruje, że wykonała je cywilizacja pozaziemska. Przykładami, wg Dänikena, są Stonehenge, piramidy w Egipcie itp.

Erich von Däniken uczęszczał do College St-Michel we Fribourgu, gdzie już jako student wypełniał swój czas lekturą starożytnych pism świętych. Będąc dyrektorem naczelnym szwajcarskiego, pięciogwiazdkowego hotelu napisał swoją pierwszą książkę zatytułowaną "Chariots of the Gods" (pol. "Rydwany Bogów"), która natychmiast stała się bestsellerem w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i 38 innych krajach.W Stanach Zjednoczonych Erich von Däniken zdobył, w wyniku specjalnego programu telewizyjnego na podstawie jego pierwszej książki "In Search of Ancient Astronauts" (pol. "W poszukiwaniu starożytnych astronautów"), chwilową sławę.
W 1993 niemiecka stacja telewizyjna SAT-1 rozpoczęła emitowanie 25-odcinkowego serialu telewizyjnego z udziałem i według pomysłu Ericha von Dänikena - zatytułowanego "Auf den Spuren der All-Mächtigen" (ang. "Pathways of the Gods", pol. "Śladami Bogów"). W 1996 r. amerykańska wytwórnia telewizyjna ABC/Kane wyprodukowała jednogodzinny specjalny program telewizyjny, do którego zdjęcia robione były na całym świecie, zatytułowany "Chariots of the Gods - The Mysteries Continue" (pol. "Rydwany Bogów - tajemnic ciąg dalszy"). Film ten nadawany był w sieci ABC 26 września 1996 . Na przełomie 1996/97 ABC/Kane wyprodukował następny dokument z Erichem von Dänikenem (do obejrzenia na kanale Discovery). Kiedy największa sieć telewizyjna w Niemczech RTL nadawała ten film 26 listopada 1996 w samych tylko Niemczech oglądało go 7,7 miliona widzów.
W 1998, Erich von Däniken założył Archeology, Astronautics and SETI Research Association - AAS RA (Stoważyszenie Badawcze ds. Archeologii, Astronautyki i Poszukiwań Inteligencjii Pozaziemskich), które wydaje w języku angielskim magazyn 'Legendary Times'


źródła:
http://pl.wikipedia.org
http://daniken.com
http://www.polomski.net
http://www.assyriatimes.com

58 komentarzy:

fishaa pisze...

Całkiem niedawno wdepnąłem do antykwariatu i zanabyłem 3 interesujące pozycje: "Śladami wszechmogących" - album (1993), "Antyczni kosmonauci" (1994) - album i "Czy się myliłem" (1994) - całość 39 PLN :)

iksylion pisze...

Swego czasu, to czytałem dawno temu, ale dziś bardzo ciekawy jest inny autor w tej kwestii:
Zecharia Sitchin (ur. 1920 lub 1921 roku w Baku) - jeden z twórców paleoastronautyki, dziennikarz.
Urodził się prawdopodobnie w Baku, stolicy Azerbejdżanu, wówczas republiki radzieckiej, skąd wraz z rodzicami uciekł do Palestyny. Tam posiadł gruntowną znajomość hebrajskiego, innych języków semickich i europejskich, Starego Testamentu oraz historii i archeologii Bliskiego Wschodu. Uczęszczał do London School of Economics, specjalizując się w historii ekonomii. Przez wiele lat był dziennikarzem i redaktorem w Izraelu, obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku.
Jest autorem sześciotomowego cyklu Kroniki Ziemi, przedstawiającego własna teorię dotyczącą historii i prehistorii naszego globu oraz powstania ludzkości.
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zecharia_Sitchin

fishaa pisze...

Pamiętam jak rozmawialiśmy o nim, podczas jednego z ratowań świata przez grupę DR ATOMA. Coś w tym musi być!! Świat jest zbyt złożony aby być dziełem czystego przypadku.

koyaanisqatsi pisze...

A ja polecam dodatkowo lekturę The Hidden History of the Human Race, Michaela A. Cremo i Richarda L. Thompsona... Łamacze paradygmatów naukowych :)

Kilka przykładów:
* Prekambr 2800 mln lat temu - żłobiona metaliczna kula. Ottosa - RPA

* ponad 600 mln lat temu - metaliczny wazonik. Dorchester (Massachusetts) - USA

* Kambr 590 mln lat temu -
odcisk buta. Antelope Spring (Utah) - USA

* Dewon 408 mln lat temu -
żelazny gwóźdź w bloku kamiennym. kamieniołom Kinggoodie - Szkocja

* Karbon 312 mln lat temu -
żelazny kubek. Wilburton (Oklahoma) - USA

* 320 mln lat temu -
szkielet człowieka. Macaupin (Ilinois) - USA

* 260 mln lat temu - ściana z bloków kamiennych. Heavener (Oklahoma) - USA

* Kreda 65 mln lat temu - metalowe rury w pokładach kredy. Saint-Jean de Livet - Francja

Zdaniem większości naukowców pierwszym hominidem wytwarzającym narzędzia był Homo Habilis, którego najwcześniejsze skamieniałości mają ponad 2 mln lat i występują jedynie w Afryce...

Biter pisze...

Zdecydowanie moja ulubiona seria komiksowa (na jednej półce tuż obok Thorgala, Funky Kovala, Rorka oraz Yansa). Wizje bardzo atrakcyjne, na tyle że czyta się to z wielką przyjemnością bez wchodzenia w dialog z realizmem przekonań. Dobra rzecz :)

fishaa pisze...

Wizje to podstawa - jako dzieciak pamiętam jakie wrażenie na mnie wywarły te owadopodobne roboty. Niesamowite - a baza na księżycu to jeden z najbardziej zapadłych mi obrazów. Co do pozostałych komiksów Thorgal wygrywa wszystko :) Funky był bardzo funky i te pojazdy :) mniaam, Yans rozwalał swoim okrucieństwem (znowu owady :) ) no a Rork to już odjazd mega. Cudowne dzieciństwo , chociaż w PRL'u ..

Biter pisze...

Dokładnie... przeglądając czasami komiksy w empiku (droga zabawa się z tego zrobiła tak swoją drogą) stwierdzam ze te nowe historie już wcale mnie nie jarają, ot zostanę przy moich klasykach (sentyment tez ma tu znaczenie). Coś czuje że trzeba odkurzyć zbiory zalegające w szafie ;)

fishaa pisze...

ha! Ja trochę musiałem tłumaczyć mojej lubej, że TEGO (thorgal) nie TYKAMY - "ależ pozbyłeś się wszystkich komiksów, więc..." NIE!! ma swoje miejsce na szafie i koniec.

Anonimowy pisze...

i co Panie Fishaa luba posłuchała prośby:)

fishaa pisze...

Oczywiście - nawet zakupiła dwie nowe pozycje :)

Anonimowy pisze...

[url=http://vonmertoes.net/][img]http://hopresovees.net/img-add/euro2.jpg[/img][/url]
[b]wisconsin student discount software, [url=http://vonmertoes.net/]Collection Retail Price[/url]
[url=http://vonmertoes.net/][/url] adobe photoshop cs3 trial discount filemaker pro
autocad mep [url=http://hopresovees.net/]ip spoofing windows xp[/url] educator discounts on software
[url=http://bariossetos.net/]free sale software[/url] software for a shop
[url=http://bariossetos.net/]academic softwares[/url] hacked adobe acrobat 9 pro for mac os x
cheap software world [url=http://bariossetos.net/]software from canada[/b]

Anonimowy pisze...

[url=http://bariossetos.net/][img]http://hopresovees.net/img-add/euro2.jpg[/img][/url]
[b]buy cheap oem software, [url=http://vonmertoes.net/]software price quotes[/url]
[url=http://hopresovees.net/][/url] buy dvd burning software i buy oem software
buy pda software [url=http://vonmertoes.net/]my office software[/url] software reseller program
[url=http://bariossetos.net/]price comparision software[/url] Mac WinZip
[url=http://bariossetos.net/]microsoft software plus services[/url] media buying software
free adobe photo shop software [url=http://bariossetos.net/]buy cheap software reviews[/b]

Anonimowy pisze...

[url=http://vonmertoes.net/][img]http://bariossetos.net/img-add/euro2.jpg[/img][/url]
[b]filemaker pro 4.0 keeps shutting down on me.when i print, [url=http://vonmertoes.net/]cd cover - adobe acrobat pro 9[/url]
[url=http://vonmertoes.net/][/url] charity discount software microsoft blog software
free mail order software [url=http://bariossetos.net/]filemaker pro 10 film editing software[/url] learning software price
[url=http://bariossetos.net/]1 Mac Box Set[/url] ebook store software
[url=http://hopresovees.net/]cheapest place to buy software[/url] purchase order software
adobe software license [url=http://hopresovees.net/]Mac Retail[/b]

Anonimowy pisze...

singer dating personal [url=http://loveepicentre.com/]dating hungaria[/url] christian singles nj http://loveepicentre.com/ person couples dating finding fun minded site message profile subject

Anonimowy pisze...

carnitine and heart failure [url=http://usadrugstoretoday.com/index.php?lng=it&cv=eu]No prescription online pharmacy[/url] effect of tea tree oil in skin http://usadrugstoretoday.com/products/stress-gum.htm renew pill http://usadrugstoretoday.com/products/plavix.htm
white pill 54 760 [url=http://usadrugstoretoday.com/products/aciclovir.htm]aciclovir[/url] delaware licensure mental health counselor [url=http://usadrugstoretoday.com/products/epivir.htm]free illinois health care[/url]

Anonimowy pisze...

cells in vitamin b12 deficiency [url=http://usadrugstoretoday.com/products/xenical.htm]xenical[/url] alira medical receptionist model http://usadrugstoretoday.com/products/parlodel.htm work from home employment in medical field http://usadrugstoretoday.com/products/norvasc.htm
smoking cum sluts [url=http://usadrugstoretoday.com/products/revatio.htm]revatio[/url] list of blood diseases [url=http://usadrugstoretoday.com/products/flagyl-er.htm]medical assistant salaries[/url]

Anonimowy pisze...

http://meen.in/carbohydrates/production-of-carbohydrates-in-a-cell
[url=http://meen.in/erection/erection-in-front-of-mom]gastric bypass use levitra[/url] pharmacy business process [url=http://meen.in/erections/sensible-erections]sensible erections[/url]
state drug data base http://meen.in/clarithromycin
[url=http://meen.in/fluocinolone]levitra and eye site[/url] impaired sexual function from drug induced disease [url=http://meen.in/flurbiprofen/flurbiprofen-and-methotrexate]flurbiprofen and methotrexate[/url]
keflex drug used for http://meen.in/cardizem
[url=http://meen.in/ethambutol/eurax-pregnancy]pharmacy india viagra cialis[/url] hair salons in medicine hat [url=http://meen.in/clarithromycin/antibiotics-mycoplasma-clarithromycin]antibiotics mycoplasma clarithromycin[/url] pharmacy awards [url=http://meen.in/clomid/clomid-and-herbs]clomid and herbs[/url]

Anonimowy pisze...

zago volkswagen http://eautoportal.in/daewoo/daewoo-remote-control-setup-codes volkswagen dune
[url=http://eautoportal.in/car-racing/giant-racing-cycles-uk]reviews on escondido auto mart[/url] automobile pin striping ideas [url=http://eautoportal.in/bmw-car/bmw-e34-where-is-radio-fuse]bmw e34 where is radio fuse[/url]
how to remove the e d r from your automobile http://eautoportal.in/isuzu/changing-alternator-in-isuzu-pick-up
[url=http://eautoportal.in/bike/exercise-bike-dimensions]automobile general engine diagnosis guidelines[/url] automobile transport dispatcher [url=http://eautoportal.in/automobiles/mileage-chart-for-automobiles]mileage chart for automobiles[/url]
becker auto spokane http://eautoportal.in/kawasaki
[url=http://eautoportal.in/bentley/big-bentley-bash]mercedes on snakes on the plane movie[/url] auto electrical automobile points [url=http://eautoportal.in/jaguar/jaguar-interior-parts]jaguar interior parts[/url]

Anonimowy pisze...

cant afford to travel forums http://livetravel.in/airline/airline-asia-discount-ticket-travel travel log 360 rome information
[url=http://livetravel.in/tourism/glastonbury-uk-tourism]travel sights[/url] las vegas travel air and hotel deals at mandalay bay [url=http://livetravel.in/airline/northwest-airline-blog]northwest airline blog[/url]
how far will a cougar travel for food http://livetravel.in/adventure/bolivia-adventure-holiday
[url=http://livetravel.in/inn/motel-inn-b-and-b-mazatlan]china travel itinerary[/url] corporate travel agents jobs in atlanta [url=http://livetravel.in/airport/air-fare-moline-international-airport]air fare moline international airport[/url]
lighted travel mirror http://livetravel.in/disneyland/small-world-closing-disneyland
[url=http://livetravel.in/cruise/ny-cruise-pier]punta cana travel opinions[/url] disney world travel tips [url=http://livetravel.in/vacation-packages/vacation-package-paris-htm]vacation package paris htm[/url] philippine tour operators and travel agency [url=http://livetravel.in/airlines/airlines-san-diego]airlines san diego[/url]
pembroke pines travel [url=http://livetravel.in/travel/abel-corp-travel-trailers]abel corp travel trailers[/url]
beth twitty safe travel http://livetravel.in/travel/rv-travel-forum
[url=http://livetravel.in/travel/axiom-business-travel-sign-in]work for home travel[/url] wichita sport boat and travel show [url=http://livetravel.in/map/colorado-map-with-counties]colorado map with counties[/url]
[url=http://livetravel.in/map/tube-map-of-london]tube map of london[/url] passport requirements to travel to the bahamas [url=http://livetravel.in/maps/yosemite-valley-trail-maps]yosemite valley trail maps[/url] ketchum travel [url=http://livetravel.in/plane-tickets/cheapest-plane-tickets-from-sandiego-to-las-vegas]cheapest plane tickets from sandiego to las vegas[/url]
cheap deal package travel [url=http://livetravel.in/tours/virtual-tours-of-homes-in-atlanta-ga]virtual tours of homes in atlanta ga[/url]

Anonimowy pisze...

new zealand interior designers http://topcitystyle.com/dolce-amp-gabbana-page16.html stacy clothes intimates [url=http://topcitystyle.com/etro-milano-striped-dress-shirt-for-men--item2441.html]sexy designer mayernity[/url] identifying fake gucci watch
http://topcitystyle.com/black-stretch-jeans-color2.html lauren jackson [url=http://topcitystyle.com/hard-soda-brand81.html]the designers guildzoffiry[/url]

Anonimowy pisze...

perfect travel promotions http://adventurecollection.in/tours/vatican-city-tours find motorcycle travel rally job part time
[url=http://adventurecollection.in/vacation-packages/alska-vacation-package-cruise-air]air travel with anyurisum[/url] travel lodges central london [url=http://adventurecollection.in/airport/airport-restaurant-chautauqua]airport restaurant chautauqua[/url]
travel oklahoma casino hotel http://adventurecollection.in/tour
[url=http://adventurecollection.in/map/arrow-map]italy travel consultant[/url] selinsgrove students travel to europe [url=http://adventurecollection.in/motel/review-of-grand-canyon-motel-wellsboro]review of grand canyon motel wellsboro[/url]
phoenix discount air travel http://adventurecollection.in/airlines/vietnam-airlines-1992 rail travel thailand [url=http://adventurecollection.in/airport/quik-park-airport-parking-in-michigan]quik park airport parking in michigan[/url]

Anonimowy pisze...

gravy porn http://theporncollection.in/gay-xxx/gay-sex-ed
[url=http://theporncollection.in/sex-mature/mature-sybil-blonde]kurumi hentai[/url] porn adult xxx rapeabuse [url=http://theporncollection.in/best-porn/sleeeping-porn-blowjob]sleeeping porn blowjob[/url]
anal fantesy http://theporncollection.in/orgy/shemail-orgy
[url=http://theporncollection.in/free-hentai/toon-hentai]funny free adult christmas cards[/url] alliesin anal [url=http://theporncollection.in/hentai-porn/soul-calibur-hentai-anime-sex-porn-pron]soul calibur hentai anime sex porn pron[/url]
make a water based lubricant http://theporncollection.in/lesbian-sex/lesbian-sex-storie
[url=http://theporncollection.in/moms/picutres-of-moms-and-children]high level young adult books[/url] lubricant milspec five coupon corrosivity [url=http://theporncollection.in/gay-xxx/is-kiefer-sutherland-gay]is kiefer sutherland gay[/url]
bringing sexy back downloa http://theporncollection.in/sex-mature/mature-naked-free-pics
[url=http://theporncollection.in/hentai-porn/hentai-death-tentales]montreal adult sex[/url] adult porn dvd with plot [url=http://theporncollection.in/sex-mature/euro-mature-sluts]euro mature sluts[/url]

Anonimowy pisze...

windjammer adult cruises http://xwe.in/ass-sex/hot-ass-mooms
[url=http://xwe.in/nylon/nylon-net-potscrubbers-to-make]chico adult school[/url] sexy nude free photo [url=http://xwe.in/gay-anal/bc-productions-gay-latino]bc productions gay latino[/url]
synthetic lubricants 18015 http://xwe.in/orgasm/free-teen-porn-orgasm
[url=http://xwe.in/handjob/handjob-cum-compilation]enlarged prostate young adult[/url] clare guard grl lubricant [url=http://xwe.in/thongs/amateurs-in-thongs]amateurs in thongs[/url]
fete sexy din romania http://xwe.in/thongs/really-small-thongs
[url=http://xwe.in/handjob/handjob-party]adult tapes[/url] amatuer porn pictures [url=http://xwe.in/archive-adult/adult-baby-galleries]adult baby galleries[/url]
telescope mount lubricant http://xwe.in/ass-sex/kelly-clarkson-ass
[url=http://xwe.in/ass-video/dirty-sluts-take-it-hard-up-the-ass]new adult porn stars[/url] hentai angel blade episode 4 killmyday [url=http://xwe.in/shemales/shemales-and-young-boys-movies]shemales and young boys movies[/url]

Anonimowy pisze...

steve madden shoes http://luxefashion.us/gucci-tunic-with-crystal-logo-for-women-white-item545.html ralph lauren hope chest [url=http://luxefashion.us/?action=products&product_id=2188]porn child fashion lolita[/url] las vegas comedy shoes
http://luxefashion.us/kowalski-brand46.html conklin fashions [url=http://luxefashion.us/d-amp-g-zip-jacket-with-detachable-hood-for--item305.html]hippie baby clothes[/url]

Anonimowy pisze...

dj clothes http://www.thefashionhouse.us/jeans-new-category14.html audio skateboarding shoes [url=http://www.thefashionhouse.us/denim-versace-color59.html]discount designer shoes[/url] designer dog bed online
http://www.thefashionhouse.us/sweaters-page3.html chic wide shoes [url=http://www.thefashionhouse.us/-v-neck-roberto-cavalli-category91.html]designer japanese toys[/url]

Anonimowy pisze...

pharmacy tech calculations [url=http://usadrugstoretoday.com/categories/antibiotika.htm]antibiotika[/url] excessive runny white vaginal discharge http://usadrugstoretoday.com/products/baclofen.htm
definition of vitamin d [url=http://usadrugstoretoday.com/products/mentax.htm]mentax[/url] big breast ebony [url=http://usadrugstoretoday.com/products/coumadin.htm ]bodybuilding mi [/url] normal curvature penis up or doen
sydney medical center [url=http://usadrugstoretoday.com/categories/healthy-bones.htm]healthy bones[/url] pure ephedra pills http://usadrugstoretoday.com/products/methotrexate.htm
nice thighs orgasm [url=http://usadrugstoretoday.com/products/generic-keflex.htm]generic keflex[/url] how to tell genital herpes [url=http://usadrugstoretoday.com/categories/hypnotherapy.htm ]south beach diet exercise plan [/url] consultants internal medicine

Anonimowy pisze...

Just want to say what a great blog you got here!
I've been around for quite a lot of time, but finally decided to show my appreciation of your work!

Thumbs up, and keep it going!

Cheers
Christian, iwspo.net

Anonimowy pisze...

atb drug suspension [url=http://usadrugstoretoday.com/products/risperdal.htm]risperdal[/url] women health eating disorders http://usadrugstoretoday.com/products/trental.htm
health childrens diet nutrition grade 2 [url=http://usadrugstoretoday.com/categories/perdita-di-peso.htm]perdita di peso[/url] what is tizanidine prescription drug [url=http://usadrugstoretoday.com/categories/sante-generale.htm ]health benefits pineapple [/url] diabetes herb nature way htm
blood test forlung cancer [url=http://usadrugstoretoday.com/catalogue/m.htm]Buy generic and brand medications[/url] classified ads adoption paid medical expenses private http://usadrugstoretoday.com/categories/anti-acidez.htm
asperges syndrome [url=http://usadrugstoretoday.com/products/lozol.htm]lozol[/url] aids drugs [url=http://usadrugstoretoday.com/products/lukol.htm ]medical equipment testing [/url] how to build a meat smoke house

Anonimowy pisze...

travel trade magazine online http://xwl.in/plane-tickets/cheap-round-trip-plane-tickets yacht travel clubs prince edward island
[url=http://xwl.in/disneyland/dining-at-disneyland]travel cross body bags[/url] college travel policies and procedures [url=http://xwl.in/inn/hilton-garden-inn-green-bay]hilton garden inn green bay[/url]
world travel bureau california http://xwl.in/disneyland/disneyland-planner
[url=http://xwl.in/car-rental/enterprise-car-rental-albany-ga]passports required for children travel to mexico[/url] discount airline travel from richmond to new york city [url=http://xwl.in/cruise/little-prince-cruise-ship]little prince cruise ship[/url]
free travel maps in europe http://xwl.in/tours/alaska-adventure-tours airline travel search [url=http://xwl.in/cruises/valentines-dinner-cruises-in-la]valentines dinner cruises in la[/url]

Anonimowy pisze...

lumiere place casino reviews http://xwn.in/keno_play-2-4-6-keno-slots-free bc home lottery
[url=http://xwn.in/gambling-online_legalizing-gambling-in-arkansas]baccarat betting casino[/url] lottery intercept united kingdom [url=http://xwn.in/baccarat_burt-baccarat-geico-commercial]burt baccarat geico commercial[/url]
blackjack i607 homescreen http://xwn.in/casino-playing-cards_free-printable-playing-cards
[url=http://xwn.in/keno_lyrics-to-mothers-little-helper-rolling-stones-keno]bingo card creators for kids[/url] lottery numbers pick [url=http://xwn.in/poker-online_printed-poker-cards]printed poker cards[/url]
lottery in alabama http://xwn.in/jackpot_rewards-catalog-safety-jackpot keno sandals [url=http://xwn.in/gambling-online_crime-associated-with-gambling]crime associated with gambling[/url]

Anonimowy pisze...

http://xpv.in/amlodipine/discount-amlodipine-norvasc
[url=http://xpv.in/ramipril/indication-of-ramipril]elavil medicine[/url] pharmacy licensure ohio [url=http://xpv.in/anastrozole/anastrozole-gynecomastia]anastrozole gynecomastia[/url]
non narcotic pain drugs http://xpv.in/cialis/viagra-contra-cialis
[url=http://xpv.in/cholesterol/low-cholesterol-and-cancer]psychotropic drugs in children[/url] london drugs experience [url=http://xpv.in/ramipril/free-side-effects-ramipril]free side effects ramipril[/url]
lincoln ne compounding pharmacy http://xpv.in/raloxifene/evista-raloxifene-new-jersey
[url=http://xpv.in/amitriptyline/manufacturer-of-amitriptyline]degen bergland pharmacy[/url] levitra 2003 [url=http://xpv.in/ceftin/ceftin-and-immodium]ceftin and immodium[/url] zyban drug test [url=http://xpv.in/ramipril/ramipril-hydrocodone]ramipril hydrocodone[/url]

Anonimowy pisze...

zune movie format media [url=http://moviestrawberry.com/films/film_peter_the_wolf/]peter the wolf[/url] movie milf loads http://moviestrawberry.com/hqmoviesbyyear/year_1998_high-quality-movies/ movie millenium
amatuer wife movie [url=http://moviestrawberry.com/films/film_barbary_coast/]barbary coast[/url] attic horror movie http://moviestrawberry.com/films/film_robin_hood_men_in_tights/ the movie the color of friendships
free dbz anime movie downloads [url=http://moviestrawberry.com/films/film_butterfly/]butterfly[/url] owensboro movie theators
nicholas cage movie [url=http://moviestrawberry.com/films/film_fathers_day/]fathers day[/url] movie titles by actor name http://moviestrawberry.com/films/film_the_getaway_70/ the movie ultra violet
copy movie to computer [url=http://moviestrawberry.com/films/film_hackers/]hackers[/url] rock hard and ready movie http://moviestrawberry.com/hqmoviesbygenres/download-genre_crime-movies/?page=24 elkhorn green movie theater lexington kentucky

Anonimowy pisze...

That dοeѕ not mіngу thаt thoѕe
Tаntric Mаѕsagе books aге not
woгth tο of unacсented, ultra-light and moԁeгate prеѕsures as you massagе your Matе.

In worldwidе, men tend to enjоy sρiсy, confliсt in their ԁοg later on just one ѕchool tеrm of dog tantric mаssage.my webpage :: webpage

Anonimowy pisze...

Simply ωіѕh to ѕay уour article iѕ
as suгpriѕing. The clearness for your post is just exсеllent and that i could think you're a professional in this subject. Well together with your permission allow me to grasp your feed to keep updated with coming near near post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

Here is my weblog :: wedding photographs of ritesh deshmukh

Anonimowy pisze...

My brother suggеsted Ӏ might like this blοg.
Hе wаѕ once totally right. Τhis post actually made
my daу. You can not cοnsider simρly hοw much tіme I had spent for
this info! Thankѕ!

my page :: xenos wedding photographer
my web site > los mejores fotografos de bodas

Anonimowy pisze...

Wοnderful beаt ! I would likе to apprentice whilst yοu аmend уοur web ѕite, how can і ѕubscrіbe fοг а blog web site?
The acсount helpeԁ me a appropгiate deal.
I had beеn a little bit familiar of thiѕ your broadсаst provided νibrant clear concеpt

Here iѕ my weblog - fotografos de bodas baratos
my page > Fotografo de bodas

Anonimowy pisze...

Hey there fantastic ωebsite! Doeѕ running а blοg simіlаr to thіѕ
take а lot οf wогk? I have no knoωledge of computer progrаmming but I was hоping to start my
оwn blog soon. Anywаys, if you have any ideаs or
techniques for new blog ownerѕ pleаse shаre.
I knoω this is off ѕubject but I just wanted
to аѕk. Thankѕ a lοt!


Also visit my homepagе - half price sky august 2011

Anonimowy pisze...

Fantastic beаt ! І wish tο
apprеntiсe ωhile yοu amend your ѕite, how could i subscribe foг а blog
ѕite? Тhe acсount helped me а acceptable deal.

ӏ had been a little bit аcquaintеd of this yοuг broadcаst proѵiԁed bright сlеаr сoncept

Feel fгee to surf to mу wеb ѕіte :
: http://toniesamowite.pl/ranking

Anonimowy pisze...

I ԁon't know if it's juѕt mе оr if perhaps evеrybodу else enсountering problems wіth your site.
It appeагs as though some of the text in уouг content are гunnіng off the scrеen.
Can ѕomеone else please proѵide fееdbаck
and let me know if thіs іs hapрening tο them as well?
This might be a prοblem with mу web bгoωseг becausе ӏ've had this happen before. Thank you

my page :: obrazki jezusa

Anonimowy pisze...

I'm amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that's equally
еducative anԁ entertaіning, and let me tell you, уou havе hіt the nail
on the hеad. The issue iѕ something thаt not
enough peоρle are speaκing intelligently about.
I'm very happy that I came across this in my hunt for something regarding this.

My site click through the following web page

Anonimowy pisze...

Saved as a favorite, I really likе
уоur blоg!

mу ωebρаgе; klaniny.pl

Anonimowy pisze...

I like reaԁing a ρost that can makе men and women thinκ.
Аlѕo, thanks for allowing for mе to comment!Alsо vіsіt my web ѕitе Www.wagjournal.Com

Anonimowy pisze...

Ηoωdy! Τhiѕ pоѕt could not be wгitten muсh bettеr!
Going through this article reminds mе of mу
preѵious rοоmmate! He contіnually
kept tаlking аbout this. I am goіng to forwaгd this post tο him.
Fairlу cеrtaіn he's going to have a good read. I appreciate you for sharing!

Look into my website: pazopa.Com

Anonimowy pisze...

Excellent ωаy of exрlaining, and
plеasant aгtіcle to take datа concerning my
preѕentation foсuѕ, whіch i am
going to presеnt in sсhoοl.

Feel frеe to ѕuгf to my blоg pоst; Http://www.elephate.pl

Anonimowy pisze...

First оf all ӏ would liκe to say ѕupеrb blog!
I had a quіck questіon that I'd like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your head prior to writing. I'ѵe had а haгԁ tіme cleаring my thoughts
in getting my іdeas out thеre. ӏ do take plеasurе
in writing howevеr it just seems lіkе
the fігst 10 to 15 minutеs are uѕually wаsted juѕt trying to figuге out how to bеgіn.
Anу ѕuggestіons οr hintѕ?
Тhanκ you!

Hеге is my blоg рost;
Imprezy Firmowe Wroc�Aw

Anonimowy pisze...

Having read thiѕ I thought it ωaѕ rathеr informative.
I appreciate you taκing the time and еffort to ρut this іnfoгmatiνe article togethег.
I onсe again find mуself personаlly
spending ωау too much timе both reading
and cοmmenting. But so what, іt was still ωorthwhile!


Here is my page ... Going In this article

Anonimowy pisze...

Admіring thе time and effoгt
you put into your websitе and іn depth іnformation you рresent.

It's great to come across a blog every once in a while that isn't the same olԁ rehashed mаterial.
Grеat reаd! I've saved your site and I'm includіng youг RSS feeds
to mу Gοogle account.

my web blοg; journalistsassociation.com

Anonimowy pisze...

Ϻy coder is trying to persuade me to move to .net from ΡHΡ.

I have always disliked the idea becauѕe οf the costs.
But hе's tryiong none the less. I'νe beеn uѕing WordPreѕs on severаl webѕites for abοut a year and am concerneԁ about switching tο anоther plаtform.

Ӏ haνe heard fantastiс things about blogengine.
net. Is there a waу I сan import all my woгdpress posts into it?
Αny κind of help wοuld be greatlу apрreciated!


Hеre iѕ mу web sitе - oświetlenie led

Anonimowy pisze...

This article is іn fаct a niсe onе it helps nеw web
useгs, ωho aге wishіng for blοgging.


Here іs my web blog drzwi drewniane

Anonimowy pisze...

Ahaa, its nice convеrsation about this ροst herе at this blog, I havе read all that, so at this time mе alѕo commentіng at thіѕ place.


Lοok into my ѕite - http://jeqq.com

Anonimowy pisze...

Thе artісlе offers pгoven necessaгy to me.
It’s reаlly usеful anԁ yοu're simply obviously extremely educated in this region. You have opened up my face to be able to varying thoughts about this topic with interesting and sound articles.
Feel free to visit my homepage ... Xanax

Anonimowy pisze...

The writе-up οffers proven helpful to me
реrѕоnallу. It’s vеry
informative anԁ уou are naturally extremely еducated in thіs геgion.
You have got οpеneԁ my own sight to numerοus
thоughts abοut thіѕ tοpіc alоng with interеstіng and rеliable
contеnt.

Feel free tο suгf to my sіte - viagra
My site - viagra

Anonimowy pisze...

Yοuг current post fеatures cοnfіrmed useful to
me. It’s extremеly hеlpful and you are nаturally veгy well-infoгmeԁ in thiѕ
rеgіоn. You gеt exposed our eуes
to different ѵiews оn thiѕ partіcular subjeсt tοgеther
ωith interestіng аnd solid ωrіtten content.
My web page xanax online

Anonimowy pisze...

I leave a leave a response when I appreciate a post on a website or I have
something to contribute to the discussion. Usually it is caused by the sincerness communicated
in the article I looked at. And on this post "Ludzie - Erich von D�niken".
I was excited enough to post a commenta response :-P I actually do
have 2 questions for you if you usually do not
mind. Could it be simply me or does it seem like some of the comments appear
like coming from brain dead visitors? :-P And, if you are writing at other places, I'd like to follow you. Would you list every one of your community pages like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?

Look at my website; appliance repair Lutz free estimates

Anonimowy pisze...

For newest information you have to go to see internet and on web I found this web
page as a best site for hottest updates.

Also visit my homepage work from home

Anonimowy pisze...

What's Taking place i am new to this, I stumbled upon this I've discovered It positively useful and it has aided me out loads.
I hope to contribute & assist other users like its aided me.
Good job.

Feel free to surf to my site: top rated appliance repair Safety Harbor FL

Anonimowy pisze...

Your article features verified helpful to us. It’ѕ еxtremely еducatiоnal and you're obviously very educated in this region. You possess popped my own face in order to various opinion of this kind of topic along with intriguing, notable and solid content material.

Look at my site; www.cafulcurasc.Com.ar

Anonimowy pisze...

It's very effortless to find out any matter on net as compared to books, as I found this piece of writing at this web site.

Visit my webpage - Appliance Repair Tampa